Auto - 14. 9. 2019

Auto na sněhu a ledu

V zimně jsme často vystaveni nepříjemné situaci, kterou nám připraví sněhová nadílka. Potřebujeme jet do práce, do školy, něco důležitého zařídit. Ale silnice nevypadají vůbec dobře a nechceme zbytečně riskovat. Někdy ani nemáme možnost využít hromadnou dopravu. Jet nebo raději zůstat doma? Zopakujme si ještě včas, než nám zima nadělí, pár tipů, co dělat!
silnice v zimě.jpg

  • Je to opravdu tak moc důležité?

Když je opravdová kalamita a ani hlavní silnice není sjízdná, není co řešit. Prostě to nejde. Když je „protaženo“, ale zdá se, že to bude místy klouzat, tak už se začneme rozhodovat. Stojí účel či cíl naší cesty opravdu za to riziko? Nebude lepší zavolat a omluvit se, že přijedeme později? Stejně se může stát, že někde uvízneme a nedojedeme. Nebo se v horším případě staneme vlastní či cizí vinou účastníky dopravní nehody. A to už jde o zdraví a život. Než do auta nasedneme, znovu se nad tím zamyslíme!
 

  • V zimě musíme vůz častěji kontrolovat!

Určitě nesmíme zanedbávat a kontrolu auta. Jestli vše funguje správně po technické stránce, především brzdy a světla. Důležitá je ovšem také výbava v případě, že na zimní cestě přijde nějaký problém. Povinná výbava v dobrém stavu by měla být samozřejmostí. Například výstražný trojúhelník můžeme bohužel potřebovat častěji než v teplejším období. Do kufru si ale přibalíme také deku, nějaké rezervní teplé oblečení (zimní bundu, rukavice), lopatku na sníh, něco na podložení kol na náledí (nejlepší je kus staršího koberce či pytel). Nezapomínáme mít doplněnou nádrž a také dobitý mobil!
automobily na ulici pod sněhem.jpg

  • Vybíráme, kudy pojedeme!

Trasu si rozmyslíme a naplánujeme vždy předem! Nejlepší volbou je použít hlavní tahy, protože je tam vyšší pravděpodobnost, že budou upravené a sjízdné. Pokud je to možné, vyhneme se úsekům, které jsou strmé.
 

  • Pomalu, opatrně a soustředěně!

Neriskujeme příliš rychlou jízdou a předjížděním. V zimě je to dvojnásob nebezpečné. Pokud je silnice namrzlá, musíme jet pomalu a nebrzdit prudce. Dostali abychom se okamžitě do smyku. Věnujeme se opravdu jen řízení a tomu, co se děje na silnici!
 

Copyright 2024 | Theme By WPHobby. Proudly powered by WordPress