Web - 20. 6. 2023

Co u vás zjistí revize vzduchotechniky

Revidovat vzduchotechniku? Není to zbytečné? Nestačí jen revize elektrických zařízení a spolu s tím i kompresoru klimatizace, pokud je součástí vzduchotechniky? Proč revidovat jen plechové potrubí, kudy proudí jen vzduch? Cožpak tu něčemu vadí, kdyby se zjistilo, že je místy potrubí zkorodované, anebo je někde uvolněný šroub? Vždyť tu přece o nic nejde, navíc je to schované ve stoupačce.

panelový dům

Možná vám otázky v předchozím odstavci vnesly brouka do hlavy, proč se vlastně vzduchotechnika reviduje, když je to celé zbytečné.

Pravdu máte jen částečně, https://www.info.cz/praha/privoz-mezi-cisarskym-ostrovem-a-trojou-znovu-stoji-castecne-ho-nahradi-autobusova-linka-21886.html protože tu sice opravdu nejde o zkorodované kusy plechu a volné šrouby, ale o něco jiného – usazený prach.

Samotný prach by tu tak moc nevadil, jenže do vzduchotechniky proudí velmi často výpary z kuchyní a koupelen, a ty jsou plné mastnoty. Víte, kolik se například uvolní tuku při přípravě jediného hrnce polévky? Ten pak proudí skrze digestoř do potrubí ve stoupačce a usadí se na jeho vnitřních stěnách. Na něj se pak nalepí všudypřítomné prachové částice a celý cyklus se opakuje desetkrát, dvacetkrát, stokrát, až milionkrát, dokud se ve stoupačce nevytvoří souvislá vrstva mastného prachu. A pokud překročí tloušťku jednoho milimetru (ne centimetru, ale milimetru!), stane se z ní dokonalá hořlavina a někdy dokonce výbušnina.

vzduchotechnika v domě

Výbuch a požár ve stoupačkách bytových domů není bohužel ojedinělým jevem, ale kdyby šlo jen o stoupačky, tak to není taková tragédie, jenže oheň ze stoupaček snadno pronikne tlakovou vlnou do bytů a tímto způsobem může vyhořet třeba pět bytů naráz.

Není to legrace a podcenit revizi vzduchotechniky může skončit katastrofou pro celý panelák a spoustu rodin, nehledě na to, co když zrovna oheň zasáhne někoho „živého“ uvnitř a ten tam uhoří nebo se udusí oxidem uhelnatým? Jestliže je i toto váš případ, nadneste problém na domovní schůzi včas, než bude pozdě.

Copyright 2024 | Theme By WPHobby. Proudly powered by WordPress